Miért NE házhoz járj tanulni?
Mi lehet a hátulütője, ha az otthonába jársz egy magántanárhoz? Összefoglalva: nagyon bizonytalan az egész! A tanár tudása, hozzáállása, a környezet, az anyag és maga a tanár személye!
A tanár tudása: valószínűleg még az iskolaéveit tapossa, leggyakrabban még csak elkezdte az egyetemet vagy még csak az sem, semmi köze a nyelvtanításhoz, de úgy gondolja magáról, hogy elég jól beszéli a nyelvet, miért ne taníthatná is. Ugye részleteznem sem kell, miféle tévutakhoz, bakikhoz, nem megfelelően elmagyarázott és ezért nem megértett nyelvtani szabályokhoz, homályos, zavaros nyelvtudáshoz vezethet az ilyen típusú oktatás.
A környezet: jobb vagy rosszabb, de feltehetően nem tanulásra, táblával, nagy íróasztallal, nyomtatóval, fénymásolóval, kényelmes székkel berendezett helyiség. Sok negatív élményről van tudomásom sajnos: cigarettafüstös konyhában, nappaliban a kanapén, ölben a füzettel, zajongó lakótársakkal a szomszéd szobában, folyamatosan ugató kutya mellett próbálkoztak tanítani. Valljuk be őszintén, így nem lehet tanulni!
Az anyag: több mint valószínű, hogy a magántanár nem rendelkezik bővelkedő tananyaggal, az összes nyelvvizsgára felkészítő anyaggal (hogy lehessen választani), szókártyákkal, a legfrissebb könyvekkel. A fénymásolás is szűken szabott lehet, még a nagy iskoláknak is nehézséget okoz a megfelelő számú nyomtatás, fénymásolás finanszírozása. Hát még, ha ezt otthoni körülmények között kell előteremteni.
A tanár személye: sok esetben hirdetés alapján megyünk valakihez, az otthonába tanulni. Biztosan mindenki érzi, hogy azért ennek megvan a veszélye. Nem ismerjük az illetőt, nem tudjuk, mennyire felkészült, pontos, komolyan veszi-e a tanítást vagy csak egy kis anyagi pluszt remél belőle. Elmondanék egy megtörtént esetet: egyik tanítványunkat, egy középiskolás lányt, aki korábban magántanárnál próbálkozott tanulni, finoman szólva sem megfelelő öltözetben fogadta a nyugdíjas korú férfi tanár az otthonában. Kell ennél elrettentőbb példa?
Legfrissebb blog bejegyzéseink
A beszédkészség fejlesztés az egyik legnehezebb dolog, mivel a legjobban akkor tudja az ember magasabb szintre emelni, hogy ha van, aki kijavítja és segíti a fejlődésben. De mi van akkor, ha valakinek nincs beszéd partnere?
Ezt az 5 hibát szinte minden nyelvtanuló elköveti a tanulás során. Te NE tedd!!
Sokan úgy érezzük, hogy feleslegesen vágunk bele az idegennyelv tanulásba, mert azt gondoljuk, hogy nincs elég jó nyelvérzékünk az elsajátításához. Valóban csak az lehet ügyes, akinek jó a nyelvérzéke? Cikkünkből kiderül.
„Én utálok magolni!”. Általában a szótanulásról mindenkinek a magolás, memorizálás jut eszébe, pedig nem feltétlenül kell hosszú órákat eltöltenünk azzal, hogy a fejünkbe véssük az új szavakat. Az egyszerű és gyors szótanulásnak is megvannak a stratégiái. A továbbiakban ezekről olvashattok kicsit bővebben.
Gyakran felmerül a kérdés, hogy vajon felnőtt vagy idősebb korban is érdemes-e elkezdeni egy új nyelv tanulását. A válasz mindkét esetben egyértelműen: igen! Meg is mutatjuk hogyan!
Mikor vágjatok bele az olvasásba idegen nyelven? Milyen kínálatból tudtok választani? És miben segít nektek, ha idegen nyelven olvastok? Mindenre fény derül a cikkünkből!